اعزام دانشجو

اعزام دانشجو

مقایسه تحصیلات پزشکی در کشورهای مختلف

برای اینکه بتوانید در تصمیم گیری بهترین گزینه را با در نظر گرفتن شرایط شخصی خود انتخاب کنید در این قسمت به بررسی اجمالی چند مقصد محبوب و رایج بین متقاضیان ایرانی می پردازیم.

ترکیه: کشور همسایه که به دلایلی مانند نزدیکی به ایران، عدم نیاز به ویزا برای ورود، شباهت های فرهنگی، شهریه پایین در دانشگاههای دولتی و موارد ریز و درشت دیگر محبوب اکثر ایرانیان است ولی ورود به این کشور برای رشته های پزشکی فقط از طریق آزمون YOS امکانپذیر است که البته قبولی در این آزمون به علت تعداد متقاضیان و همچنین نیاز به داشتن تسلط نسبی به زبان ترکی کار بسیار دشواری است.

روسیه: کشور روسیه در چند سال اخیر به یکی از مقاصد محبوب برای ایرانیان تبدیل شده است که ورود به دانشگاههای مورد تایید آن از طریق شرکت در دوره پادفک (پیش پزشکی ) و یادگیری زبان روسی و نهایتاً شرکت در آزمون ورودی برای رشته های علوم پزشکی امکانپذیر می باشد. شرایط آب و هوایی نا مساعد و عدم وجود شباهتهای فرهنگی و در نظر گرفتن این موضوع که از سال 2018 به بعد فقط تحصیل به زبان روسی در این کشور مورد تایید ایران خواهد بود شاید باعث ریزش متقاضیان این کشور شود.

هند: این کشور مقصد اصلی اکثر متقاضیان تحصیل علوم پزشکی در آسیا تا سال 2016 بود، که ناگهان با رای دیوان عالی هند مبنی بر پذیرش دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی از طریق آزمون جامع ملی یا  NEET ، مجبور به اخراج تعداد زیادی از دانشجویان خارجی شد که در سال 2016 در دانشگاههای هند ثبت نام کرده بودند و با توجه به این موضوع که دانشجویان همچنان موفق به پس گرفتن شهریه های پرداخت شده در سال 2016 نشده اند می توان کشور هند را برای همیشه از لیست مقاصد تحصیلی رشته های علوم پزشکی کنار گذاشت.

ایتالیا: بسیاری از شما ممکن است شنیده باشید کشور ایتالیا بورسیه های قابل توجهی به دانشجویان خارجی ارائه میدهد و همین موضوع باعث شده باشد که به این کشور فکر کنید ولی باید بدانید که ورود به رشته های پزشکی در این کشور از طریق آزمون IMAT انجام میپذیرد، که با در نظر گرفتن حجم متقاضیانی که سالانه از سرتاسر دنیا اقدام میکنند و همچنین نیاز به تسلط کافی به زبان انگلیسی و داشتن مدرک ایلتس با نمره حداقل 6 برای قبولی در این آزمون باعث شده کمتر از 1% از متقاضیان هر ساله شانس گرفتن پذیرش در رشته های پزشکی را داشته باشند. اگر بنیه علمی کافی برای قبولی در کنکور ایران را ندارید شاید ایتالیا را هم باید فراموش کنید اگرچه همیشه می توان با تلاش و کوشش به هدف نهایی رسید.

آلمان: یکی از جذابترین نامهای این لیست برای هموطنان ایرانی که به علت محبوبیت بیش از حد به نقطه ای رسیده است که وقت سفارت را برای یک سال تا یک سال و نیم آینده می توانید رزرو کنید. تحصیل علوم پزشکی در آلمان را می توان دشوارترین انتخاب نامید زیرا برای اخذ پذیرش رشته های پزشکی در آلمان باید حتماً در کنکور ایران در همان رشته قبول شده باشید و یا در دوره های کالج شرکت کنید و سپس در آزمون ورودی به زبان آلمانی حد نصاب بالایی کسب کنید. ناگفته نماند دارا بودن معدل کتبی حداقل 18 در سال سوم و چهارم دبیرستان و نیز مدرک تسلط به زبان آلمانی جز ابتدایی ترین شرایط قبل از هر اقدامی است. با همه جذابیت هایی که این کشور به عنوان بهترین گزینه اروپایی دارد ولی تقریباً ورود به آن نزدیک به غیر ممکن است که باز هم تاکید می کنیم با تلاش و کوشش کافی هیچ کاری نشد ندارد.

چین: قطب نوظهور تحصیلی در دنیا که با بهره گیری از طرح های دولتی برای گسترش فرهنگ چینی شرایط مناسبی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. در آخرین لیست منتشر شده از سوی وزارت بهداشت که در آن 500 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند کشور چین دارای 26 نماینده است که همین موضوع چین را به یکی از جذابترین گزینه های حال حاضر تبدیل کرده است. برای ورود به دانشگاههای چین در حال حاضر امکان ورود بدون آزمون ورودی و نیاز به شرکت در دوره های پیش پزشکی فراهم میباشد. از دیگر مزایای چین ارزان بودن هزینه دانشگاه و نیز هزینه های زندگی است. اگرچه باید مواردی مانند عدم تطابق فرهنگی و بالخص ذائقه غذایی کاملا متفاوت با ما و همچنین جمعیت زیاد این کشور را نیز باید به عنوان نکات منفی این گزینه در نظر داشت.

مجارستان: یکی دیگر از گزینه های جذاب اروپایی برای متقاضیان ایرانی که هر ساله تعداد نسبتاً قابل توجهی از دانشجویان را به خود اختصاص می دهد. برای ورود به دانشگاههای علوم پزشکی این کشور متقاضیان در ابتدا باید در دوره های پیش پزشکی Pre- Medical شرکت کنند و در پایان دوره با کسب نمره لازم در آزمون ورودی وارد دوره اصلی شوند. نکته مهم در رابطه با کشور مجارستان این است که ظرفیت رشته های همچون دندانپزشکی و پزشکی نسبت به سایر رشته ها مثلا داروسازی و یا فیزیوتراپی بسیار محدود است و اکثر متقاضیان با وجود کسب نمره حد نصاب شانس ورود به این رشته ها را ندارند. از طرفی هزینه های بعضاً سنگین تحصیل در این کشور که در برخی از دانشگاهها به 20.000 یورو در سال هم میرسد، با توجه به افزایش چشمگیر نرخ ارز، هزینه های سنگین زندگی در اروپا و همچنین سخت گیری های دانشگاهها در مورد واحدهای درسی، عموماً متقاضیان زیادی را در حین یا پایان دوره پیش پزشکی به فکر انتقال به کشور دیگری وامیدارد.

گرجستان/ارمنستان/آذربایجان: این کشورها به علت همسایگی با ایران و بعضا داشتن شرایط فرهنگی مشابه با ایرانیان می توانستند گزینه های مناسبی برای متقاضیان تحصیل علوم پزشکی در خارج از کشور باشند ولی با توجه به این موضوع که هیچ دانشگاهی در این کشورها مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نیست باید این کشورها را نیز از لیست گزینه های انتخابی کنار گذاشت مگر اینکه متقاضی پس از پایان تحصیل قصد بازگشت به ایران را نداشته باشد.

 
تگها : تحصیل پزشکی , تحصیل دندانپزشکی , تحصیل پزشکی در خارج از کشور , مقایسه تحصیلی
ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی
طراحی سایت با مهریاسان
  • فرم ارزیابی رایگان
  • صفحه اصلی
  • مشاوره فوری
  • تماس با ما